CERN masterclass 2016

Svake godine oko 10.000 srednjoškolaca iz 47 zemalja odlazi na jedan od obližnjih fakulteta prirodnih nauka sa ciljem da bar na jedan dan otkriva misterije fizike čestica. U sredu, 23.03.2016. god, naših 11 učenika četvrtog razreda su bili deo CERN-ovog masterklasa održanog u Kragujevcu.
Naučnici i zaposleni u CERN-u su držali predavanja koja su imala za cilj da učenicima daju uvid u teme i metode osnovnog istraživanja iz oblasti fizike čestica. Naoružani novim saznanjima učenici su imali praktičan deo radeći na pravim podacima sa ciljem da identifikuju čestice.
Na kraju dana, s obzirom na internacionalni karakter ovog časa, učenici su učestvovali u video konferenciji sa učenicima iz drugih zemalja i diskutovali svoje rezultate. Svi učesnici su dobili sertifikat. Kako je to izgledalo pogledajte na sledećem linku:

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/57/Srbija+danas/2258420/Srednjo%C5%A1kolci+u+Kragujevcu+otkrivaju+tajne+fizike+.html

Vidimo se sledeće godine!