Stručno usavršavanje u Italiji

Od 28. aprila 2023. do 07. maja 2023. u Pinjoli, u Italiji održana je obuka za nastavnike iz Srbije, Italije i sa Malte. Iz Srbije je prisustvovalo osam nastavnika, uključujući i nastavnika gimanzije, Filipa Trnavca. Cilj obuke je razvijanje kritičkog mišljenja učenika kroz četiri koraka: Oseti, Zamisli, Uradi, Podeli, što je osnova
Design for Change tj. Design Thinking koncepta. Cilj je razviti kod učenika osećaj za okolinu, vreme u kome se nalaze, simbiozu sa drugim osobama na osnovu razvijanja demokratskih kompetencija i aktivnog učešća u demokratskom društvu. Nastavnici triju zemalja imali su prilike da se upoznaju sa lokalnom kulturom Pinjole i kulturnim nasleđem Italije, posetom Bariju, Napulju i Pompeji. Kroz timski rad i radionice usvojeni su principi savremenog koncepta rada, gde su učesnici i njihove potrebe u fokusu i gde oni sami predlažu, analiziraju i realizuju ideje. Razmenjena su iskustva i primeri dobre prakse u radu sa mladima iz zemalja učesnika. Nastavnici su osnaženi da koncept prenesu i realizuju u svojim sredinama u toku naredne školske godine. Obuka je održana u okviru Erasmus+ projekta pod nazivom Empowering Youth Through Design Thinking i realizovali su je Ministarstvo Gozo sa Malte, World Net iz Italije i Vega omladinski centar iz Srbije. Design for Change je međunarodni edukativni program osnovan 2009. godine u Indiji. Danas je prisutan u više od 60 zemalja i osnažio je više od 32.000.000 dece širom sveta. Osnovna ideja je da se deci i mladima omogući formiranje životnog stava JA MOGU! kako bi bili spremni da se suoče sa izazovima 21. veka na najpozitivniji i najkonstruktivniji način.