Izložba „Ana Frank – istorija za sadašnjost“

Regionalni projekat HIP – „Historija, istorija, povijest- lekcija za sadašnjost“  u saradnji sa Kućom Ane Frank ( Holandija) osmislili su  putujuću izložbu „Ana Frank – istorija za sadašnjost“. Ovu izložbu do sada je posetilo više od pet miliona ljudi u četrdesetak država.

            Izložba je jedna od najpoznatijih svetskih edukativnih izložbi o temi Holokausta i ljudskih prava. Osmišljena je sredinom devedesetih godina 20. veka, jer većina ljudi nije u mogućnoti da poseti Kuću Ane Frank u Amsterdamu i vidi mesto gde su se Ana Frank i još sedmoro ukućana skrivali od nacista tokom dve godine, od 1942. do 1944.

Prvo predstavljanje izložbe u Srbiji bilo je u aprilu 2016. godine u Domu omladine Beograd, kada je izložbu zvanično otvorio šef Delegacije EU u Srbiji. Nakon toga izložba je gostovala u Kovačici, Šapcu, Valjevu, Vrbasu, Pivnicama, Bečeju, Kragujevcu, Sremskoj Mitrovici, Užicu, Požarevcu, Ubu, Aranđelovcu i Somboru.

Zahvaljujući saradnji sa organizacijom Otvorena komunikacija iz Beograda  i naša škola se upisala na ovu listu kao domaćin  izložbe  u periodu od 26.10. do 12.11.2019. godine.

Naših 14 učenika sa svojim profesorkama Jelenom Aleksandrov i Nelom Joksić su  u toku dva dana (26.i 27.10.2019. godine) prošli kroz obuku za vođenje izložbe i edukovali se o Holokaustu.U toku obuke učenici su takođe sami montirali panoe i  postavili  izložbu u holu škole. Dana  28.10. 2019. godine prigodnim programom posvećenom našoj junakinji Ani Frank otvorena je izložba za posetioce. Prisutnim gostima na otvaranju obratila se i predstavnica Otvorene komunikacije Teodora Rešetar. Izložba je bila otvorena za posetioce  do 12.11.2019. godine.

Izložbu je u našem gradu posetilo oko 950 posetilaca svih uzrasta, od učenika osnovnih škola do starijih sugrađana. Da je izložba zaista probudila  interesovanje i emocije svedoči i Knjiga utisaka, u kojoj su naši posetioci iznosili svoje utiske i zapažanja.