OBJAVLJEN   JE 11. BROJ  ČASOPISA ZA FILOSOFIJU   „AGORA“

Prelistaj časopis

https://1drv.ms/b/s!AtckSGRpR3dMl3kUpbR3IIyvlJK_?e=B8ptLgAGORA je, po uzoru na  starogrčke trgove mesto susreta različitih ljudi i ideja, mesto za razgovor i  promišljanje, retko mesto za teme koje zanimaju manji broj  „dokonih“ i „drugačijih“ ljudi.

Gimnazijalci od 2007. godine, kada je izašao prvi broj, znaju da imaju otvoren poziv  da se, ukoliko žele,  u ovakve razgovore uključe.

Taj su poziv prihvatili   učenici evo i ove godine. Uskraćeni  tokom  dvogodišnjih vanrednih „korona“  uslova  školovanja, za bavljenje  vanškolskim aktivnostima, rado su se, čim su se vratili normalnoj nastavi,  uključili u  osmišljavanje i izradu ovog broja časopisa promišljajući teme  koje su njima bile zanimljive. Susreti, razgovori,  poštovanje suprotnih stavova, pametne ideje, predlozi, slaganja, neslaganja, dokazivanja, argumentovanje…Mudri mladi ljudi od kojih i profesor uči!

Ovaj 11. broj gradili su  ne samo maturanti već i učenici trećeg  razreda, ali su po prvi put i  neki prvaci prepoznali mogućnost da  iskažu svoja interesovanja što ovu Agoru čini živom  i mladom .

Na ovoj Agori srećemo  učenike  u razgovoru sa našim slikarom Vladom MIrkovićem,   sa Pitagorom, Hajdegerom, Kjerkegorom,  a tu su Kafka i Slavoj Žižek, čak  moćna Nirdala….Kroz agape, ali i pitanja iz pakla, promišlja se sloboda  i  KOSMOS koji  podseća na ono najvažnije pitanje : Ko SMO….. I kad se zatvori i ta 32. strana ovog broja  zaista možemo  samo da ponovimo: KAKVOG SMO MI ČUDA DEO!!!!